Barış Kıralioğlu

Tiyatro ve Sinema Oyuncusu, Yönetmen.

Galileo Galilei İtalyan Lisesi ardından Beykent Üniversitesi Oyunculuk Bölümü’nden mezun oldu. Öğrencilik yıllarında İKSV’nin düzenlediği Tiyatro-Müzik-Sinema-Caz festivallerinde sanatçı rehberliği yaptı. İtalya ve Türkiye’de “Commedia dell’Arte” hakkında üç yıl eğitim çalışmalarına katıldı.  Yeditepe Üniversitesi, İtalyan Lisesi, Zeynep Kamil Hastanesi, İtalyan Konsolosluğu Marco Polo İlkokulu gibi kurumlarda  “Oyunculuk, Beden Dili, Etkili Konuşma, Yaratıcı Drama, Mitoloji” hakkında eğitimler verdi.

2011 yılında İtalyan ve Türk sanatçıları ortak bir alanda buluşturmak hedefiyle Tiyatro Barbone’yi kurdu. “Uluslararası Dünya Commedia dell’Arte Günü” etkinliğini Türkiye’de gerçekleştirerek, o yıl etkinlik başkentinin İstanbul seçilmesini sağladı. Tiyatro Barbone’de yönettiği oyunlarla çeşitli yıllarda üç farklı ödül aldı.

2013 yılında rol aldığı “Bayram Harçlığı” isimli kısa metraj film ile Cannes Film Festivali’ne katıldı. 2014 yılında tasarladığı maskelerle “Commedia dell’Arte Tiyatro Maskeleri Sergisi”ni açtı. 2015 yılı itibarıyla Haldun Dormen ve Hakan Altıner ile birlikte çalışmaya başlayıp Tiyatro Kedi bünyesine oyuncu ve yönetmen olarak katıldı.

2016 yılında rol aldığı Müfettiş oyununda canlandırdığı karakter ile “Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”nü aldı.

Bugüne kadar; üç sinema filmi, bir tv dizisi, yirmi iki tiyatro oyununda rol almıştır. Yayımlanan çevirisini yaptığı çocuklar için bir tarih kitabı vardır.

İngilizce, İtalyanca, İspanyolca ve Latince bilmektedir.

Paylaş :